Warsztaty z Wilhelmem Sasnalem
Niedziela w Zamku Ujazdowskim
Zapis warsztatów prowadzonych przez Wilhelma Sasnala 25 marca 2001 roku w ramach cyklu Niedziela w Zamku Ujazdowskim kierowanego przez Joannę Rentowską. Na zakończenie spotkania po długim oczekiwaniu w sali Kino.Lab, spowodowanym problemami technicznymi, uczestnicy oglądają wideo zrealizowane przez Wilhelma Sasnala w trakcie zajęć.
„Niedziela w Zamku Ujazdowskim” była jednym z najbardziej charakterystycznych, interesujących i rozpoznawalnych projektów edukacyjnych w dotychczasowej historii Centrum Sztuki Współczesnej.
Jego twórczynią i kuratorką była Joanna Rentowska, kuratorka Programu Edukacji CSW w latach 1995-2016, z którą od roku 1999 współpracował przy nim Marek Goździewski, kurator Programu Edukacji CSW w latach 1999-2016.
Projekt ten, poświęcony różnym dyscyplinom artystycznym, realizowany był w formie warsztatów artystycznych dla dzieci i ich rodziców lub opiekunów, opracowanych i przygotowanych we współpracy z wybitnymi artystami polskimi.
Jednym z jego zadań było stworzenie warunków do spędzania przez dzieci i rodziców wolnego czasu w sposób twórczy, odmienny od ogólnie dostępnych innych sposobów i alternatywny w stosunku do nich: poprzez bezpośredni kontakt z artystami współczesnymi, ich twórczością oraz ich pracami.
Pierwsza „Niedziela w Zamku Ujazdowskim” zrealizowana została w 1995 roku, ostatnia – w 2014 roku. „Niedziele w Zamku Ujazdowskim” miały miejsce w niedziele, najczęściej w godzinach od 11:00 do 14:00.
W 2000 roku, po swojej pierwszej dużej wystawie indywidualnej, do udziału w projekcie zaproszony został przez Joannę Rentowską Wilhelm Sasnal.
Pierwszym pomysłem na warsztaty była „zabawa w sklep”. Ostatecznie pomysł ten przekształcił się w zajęcia projektowe, podczas których uczestnicy warsztatów starali się wymyślić – zaprojektować coś interesującego i intrygującego oraz skonstruować prototyp „tego czegoś” i zaprezentować go innym, w pewnym sensie „zareklamować go”.
„Niedziela w Zamku Ujazdowskim” z Wilhelmem Sasnalem miała bardzo prostą nazwę: nazywała się bardzo zwyczajnie – „warsztaty artystyczne z Wilhelmem Sasnalem”, podobnie prosto i zwyczajnie jak prosto i zwyczajnie nazywała się pierwsza wystawa prac artysty – „Malarstwo”.
Podczas warsztatów dzieci stworzyły kilka bardzo interesujących urządzeń – obiektów. Jednymi z najciekawszych była toaleta do podróży w czasie i przestrzeni, zaprojektowana przez grupę dziewczynek, wykorzystująca własną energię użytkownika, oraz urządzenie do podróży w czasie wykorzystujące energię psychiczną – pracę mózgu człowieka – oraz energię słoneczną, magazynowaną w akumulatorach, używaną, gdy człowiek spał, zaprojektowane przez grupę chłopców.
Co ciekawe, w obydwu wypadkach urządzenia te korzystały z energii czystej, nieszkodliwej dla środowiska. Ponadto, w wypadku projektu dziewczynek ich urządzenie zachowywało swoje funkcje pierwotne, mogło służyć jako toaleta, korzystanie z niej wymagało jednak ostrożności, ponieważ każde dotknięcie czegokolwiek na jego wewnętrznych ściankach natychmiast je uruchomiało i prowadziło do nieoczekiwanych i zaskakujących podróży w czasie i przestrzeni.
Podczas wykonywania obiektów oraz podczas ich prezentacji i wyjaśniania, czym są i jak działają, Wilhelm Sasnal filmował dzieci, a filmując je, realizował krótki film o nich.
Po prezentacjach projektów, przed wszystkimi uczestnikami warsztatów, dzieci i rodzice lub opiekunowie zebrali się w sali kinowej CSW – kino.lab CSW, gdzie obejrzeli zrealizowane przez artystę filmy o nich i o ich projektach.
„Niedziela w Zamku Ujazdowskim z Wilhelmem Sasnalem” odbyła się w marcu 2001 roku.